Marian Jelínek: Vnitřní svět vítězů

26.08.2021

     Jednou jsem náhodou slyšel v éteru rozhovor s Marianem Jelínkem a velmi mě to oslovilo. Jelikož jsem o tomto známém kouči špičkových sportovců již slyšel, netrvalo dlouho a z knihkupectví jsem si nesl jím zmiňovanou knihu - Vnitřní svět vítězů.

     Kniha je o mentálním tréninku sportovců. Tak, jak to vidí autor ze své mnohaleté praxe. Pokud nemáte moc představu, co to vlastně znamená (tak jako já), potěší, že je psána fourmou pro laiky a při troše zájmu lze snadno pochopit a dobře se čte. Žádné složité pojmy bez jejich vysvětlení. Rozsah a přesah znalostí pana Jelínka k tématu je ohromující. Používá citace z knih a od významných osobností k dokreslení představy nebo myšlenky. Evidentně ho práce zajímá a baví.

     Máme zde návod pro sportovce, jak se správně "duševně" vyladit pro co nejlepší výkon. Trošku depresivní začátek, kdy poznáváme negativní emoce a strach, je nezbytný, aby jsme pochopili jak jim čelit a co s nimi dělat. Například, když uděláte ve hře chybu, nedaří se. Jde zejména o práci s emocemi. Kniha na mě zanechala dojem účinné terapie a v podstatě je přenositelná i do normálního "nesportovního" života - emoce musíme zvládat i mimo hřiště... Čtení bylo zábavné a poučné a nabytých znalostí dozajista využiji jak v soukromém tak profesním životě.

Díky pane Jelínku, nezbývá než doporučit dílo zájemcům.